
Stortingsmelding nr. 37
Regjeringen har i dag oversendt Stortinget Stortingsmelding nr. 37 (2007-2008) Straff som virker mindre kriminalitet tryggere samfunn.
Det er 10 år siden forrige melding om kriminalomsorgen. Denne meldingen inneholder en rekke reformer for en mer human og mer effektiv straffegjennomføring.
Det er 10 år siden forrige melding om kriminalomsorgen. Denne meldingen inneholder en rekke reformer for en mer human og mer effektiv straffegjennomføring.
Målet for kriminalpolitikken er et tryggere samfunn
- Regjeringen vil foreslå å skjerpe straffene for drap, voldtekt, alvorlig vold og overgrep mot barn. Farlige kriminelle skal sone i fengsler med høyt sikkerhetsnivå.
- Bedre rehabilitering under soning vil gi mindre tilbakefall til kriminalitet.
- Soningskøen er borte. Domfelte skal innkalles raskt til straffegjennomføring
Ofrene skal høres og tas vare på
- Regjeringen vil innføre tilbud om Restorative justice. I den grad det er mulig, skal skaden som har skjedd gjenopprettes.
- Ofrene skal få uttrykke hva lovbruddet har gjort med dem. Målet er at dette skal gjøre det enklere for ofrene å gå videre i livet.
Ingen skal sone under strengere forhold enn nødvendig
- De fleste dommene i Norge er korte. Flere skal få sone i fengsler med lavere sikkerhetsnivå.
- Det gir bedre rehabilitering, gjør overgangen ved løslatelse enklere og er billigere for samfunnet.
- Regjeringen har innført forsøk med hjemmesoning med elektronisk kontroll.
Flere kan gjennomføre straff utenfor fengsel
- Samfunnsstraff virker bedre enn fengsel for mange, og gir lavere tilbakefall til kriminalitet. Flere bør derfor dømmes til denne type soning. Det bør bli større adgang til å idømme deldom med kombinasjonen av fengsel og samfunnsstraff. Gjennom en slik progresjon i soningen blir tilbakeføringen til samfunnet bedre.
- Narkotikaprogram med domstolskontroll gir gode resultater. Regjeringen vurderer derfor å utvide ordningen.
Innholdet under straffegjennomføringen skal bli bedre
- Innsatte og domfelte har de samme rettigheter som alle andre i samfunnet – også under soning. Regjeringen vil derfor satse på bolig, arbeid eller utdanning, kontakt med familie og behandling av rusavhengighet. Disse punktene er avgjørende for å hindre tilbakefall til kriminelle handlinger.
- Rehabiliteringstilbudene skal være basert på innsikt og kunnskap, og de ansatte i kriminalomsorgen må representere en bred og sammensatt kompetanse.
- Alle fengsler har tilbud om utdanning og arbeidstrening. Mange innsatte har mangelfull utdanning eller lite arbeidserfaring. Å rette på dette er avgjørende for at innsatte skal kunne delta normalt i samfunnet etter løslatelse.
- Livet i fengsel skal forberede den innsatte på livet utenfor murene. Derfor skal de trene på å ta ansvar og klare seg selv.
- Pårørende skal få mulighet for mer kontakt med innsatte. Dette er spesielt viktig for barn som har en av sine foreldre i fengsel. Regjeringen legger til rette for dette gjennom bedre besøksordninger og besøksfasiliteter.
![]() |
![]() |
|
| LAST NED STORTINGSMELDINGEN | LAST NED POPULÆR-UTGAVEN | |
| (PDF - 2,34 MB) | (PDF - 8,51 MB) |
SAMMENDRAG PÅ ANDRE SPRÅK:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |


Skriv ut artikkel








