En landsomfattende undersøkelse som ble gjennomført av Fafo i 2004, viser at ca 60 prosent av innsatte kan defineres som tunge stoffmisbrukere før de settes i fengsel. Kontroll- og rehabiliteringsarbeidet i fengslene er styrket, blant annet i forbindelse med straffegjennomføringsloven av 2002. Det skal i 2006 utarbeides en helhetlig strategi for å bekjempe rusmiddelmisbruk i kriminalomsorgen. Strategien skal omfatte både rehabilitering og sikkerhetstiltak.
- Kontroll. Det er svært omfattende kontrolltiltak i fengslene, både overfor innsatte og besøkende. Dette gjelder for eksempel bruk av narkotikahund, besøkskontroller, ransakinger og visitasjoner. I samarbeidet mellom kriminalomsorgen og politiet utveksles informasjon for blant annet å bekjempe rusmisbruk.
- Samarbeid - nytt rundskriv. Justisdepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet er i sluttfasen med å lage et felles rundskriv om ansvarsfordelingen for innsatte og domfelte rusmisbrukere. Dette berører kriminalomsorgen, helsetjenesten og sosialtjenesten. Samarbeidsrundskrivet skal sikre at innsatte og domfelte rusmisbrukere med behov for behandling og sosiale tjenester, får bedre oppfølging under fengselsoppholdet, i løslatelsesfasen og ute i samfunnet etter endt straffegjennomføring. Dette er et ledd i arbeidet med å styrke spesialisthelsetjenesten og sosialtjenesten for innsatte og domfelte rusmiddelmisbrukere. Kriminalomsorgens regioner følger opp samarbeidsrundskrivet med felles regionale og lokale planer eller samarbeidsavtaler i 2006.
- Samarbeid - overføring. Det er et klart mål at flere innsatte rusmiddelbrukere skal overføres til rehabiliteringsinstitusjon.(straffegjennomføringsloven § 12).
- Samarbeid - planarbeidet. Det arbeides for at flere rusmiddelmisbrukere med behov for og rett til individuell plan fra sosialtjenesten eller helsetjenesten, skal få laget en slik plan i fengsel/under straffegjennomføringen.
- Samarbeid - Narkotikaprogram med domstolskontroll. I Oslo og Bergen er det under etablering narkotikaprogram med domstolskontroll etter «drug court-modellen» i Irland og Skottland. Målet er å gi et rehabiliteringstilbud som alternativ til fengsel for unge rusmisbrukere.
- Kompetanse og organisering. Det skal tilrettelegges for å øke ansattes kompetanse på rusfeltet og bedre organiseringen av rusarbeidet i fengslene. Det skal være etablert rusteam i alle større fengsler innen utgangen av 2006. Rusteamene skal ha et særlig ansvar for informasjon og koordinering av rusarbeidet i fengslene og ta initiativ til kompetanseutvikling på området. Rusprogrammer, miljøarbeid og planarbeid skal så langt det er mulig inngå i et helhetlig tilbud til rusmiddelmisbrukere i fengsel. Det skal i 2006 utarbeides en helhetlig strategi for å bekjempe rusmiddelmisbruk i kriminalomsorgen. Strategien skal omfatte både rehabilitering og sikkerhetstiltak.
- Utviklingsarbeid. Det er iverksatt ulike prosjekter for å prøve ut alternative reaksjonsformer overfor domfelte rusmiddelmisbrukere. Hensikten med dette utviklingsarbeidet er å vurdere om det er behov for et mer fleksibelt reaksjonsregime i kriminalomsorgen.
- Bruk av narkotikahunder overfor personer (27/01 2006)
- Rusmiddel- og dopingstatistikken i fengslene 2004 (20/05 2005)
- Ny alternativ straffereaksjon for rusmisbrukere (16/12 2005)



Skriv ut artikkel
