Informasjon til besøkende til innsatte i fengsel

I forbindelse med besøk til fengselets innsatte, innhenter kriminalomsorgen personopplysninger fra de som søker om besøkstillatelse.

Opplysningene som blir innhentet er:

  • Navn
  • Fødselsnummer
  • Adresse
  • Relasjon til innsatte

Kriminalomsorgen innhenter også informasjon om den besøkendes vandel, i henhold til straffegjennomføringsloven § 27 femte ledd med tilhørende retningslinjer, samt andre relevante opplysninger fra politiet.

Formålet med å innhente disse opplysningene er å ivareta ro, orden og sikkerhet i fengselet. Opplysningene blir brukt som grunnlag for å avgjøre om besøkstillatelse skal innvilges, og om det skal knyttes kontrolltiltak til besøket.

Opplysninger om navn, fødselsnummer, adresse, relasjon og eventuell beslutning om kontrolltiltak blir lagret i kriminalomsorgens arkivsystem.

Opplysningene om den som søker om besøkstillatelse blir lagret, selv om søknaden blir avslått.

Dersom formålet tilsier det, kan personopplysninger gis videre til andre forvaltningsorganer som politi og påtalemyndigheten, i tråd med forvaltningsloven kapittel 3.

Personopplysningsloven pålegger den behandlingsansvarlige å slette registrerte personopplysninger når formålet faller bort, herunder i overensstemmelse med arkivloven

Den som er registrert har i utgangspunktet rett til innsyn i de registrerte opplysningene, jf. personopplysningsloven § 18. Innsyn kan likevel begrenses i slike tilfeller som er nevnt i § 23.

Den registrerte har rett til å kreve retting av opplysninger som er uriktige, ufullstendige eller som det ikke er adgang til å behandle, jf. personopplysningsloven § 27.

Spørsmål vedrørende behandling av personopplysninger i kriminalomsorgen, kan rettes til Kriminalomsorgens sentrale forvaltning (KSF), som er den behandlingsansvarlige.