17. mai 2012
Du er her: Elektronisk kontroll /

Elektronisk kontroll

Elektronisk kontroll

STRAFFEGJENNOMFØRING MED ELEKTRONISK KONTROLL

Elektronisk kontroll er en straffegjennomføringsform utenfor fengsel. Den tar sikte på å fremme domfeltes mulighet til å kunne ivareta sine sosiale og økonomiske forpliktelser under straffegjennomføringen og bidra til å redusere faren for ny kriminalitet. Domfelte som skal fullbyrde opp til fire måneders fengselsstraff eller har fire måneder igjen til forventet prøveløslatelse, kan søke om straffegjennomføring med elektronisk kontroll.

Domfelte må ha egnet bolig, skal være sysselsatt og rusfri under straffegjennomføringen og pålegges å møte jevnlig for kriminalomsorgen. Den som gjennomfører straff med elektronisk kontroll fullbyrder ubetinget fengselsstraff. Det etableres et kontrollregime som skal ivareta dette.

Elektronisk kontroll ble innført i 2008 som en ny straffegjennomføringsform. Ordningen er i drift i Vestfold, Oslo, Hedmark, Rogaland, Troms, Sogn og Fjordane, Hordaland, Agder og Akershus.

Bergens tidene har laget denne reportasjen fra 8. januar 2012 om hvordan det er å gjennomføre straff med elektronisk kontroll.

 

 

  application/pdfBrosjyre til innsatte som søker overføring til elektronisk kontroll
application/octet-streamStraffegjennomføringsloven §16
text/htmlForskrifter til elektronisk kontroll
application/mswordSøknadsskjema
application/octet-streamHvor skal søknaden sendes?.docx
application/octet-streamRetningslinjer for straffegjennomføring med elektronisk kontroll
application/mswordInformasjon til deg som bor sammen med domfelte
application/pdfBrosjyre til domfelte
application/mswordInformasjon om EK til domfelte.doc